Dronların Tarımda Temel Kullanım Alanları ve Sağladığı Faydalar

Drone teknolojisi Gerçek zamanlı veri toplama ve işlemeye dayalı planlama ve stratejiyle tarım endüstrisine yüksek teknolojili bir dönüşüm sağlayacak. PwC, tarımda drone destekli çözüm pazarının 32,4 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Aşağıda, ekin döngüsü boyunca hava ve yer temelli insansız hava araçlarının kullanılacağı beş yol bulunmaktadır:

1. Toprak ve tarla analizi:

Dronlar, ekin döngüsünün başlangıcında etkili olabilir. Erken toprak analizi için tohum ekim modellerini planlamada yararlı olan hassas 3 boyutlu haritalar üretirler. Dikimden sonra, drone güdümlü toprak analizi, sulama ve nitrojen seviyesi yönetimi için veri sağlar.

2. Dikim:

Girişimler ekim maliyetlerini yüzde 85 oranında azaltan insansız hava aracı dikim sistemleri üzerine başarılı sonuçlar elde etti. Bu sistemler, bitkiye yaşamı sürdürmek için gerekli tüm besin maddelerini sağlayarak, tohum ve bitki besinleri içeren baklaları toprağa fırlatır. Dikim sıklığı, düzeni otonom şekilde ayarlanaraka daha verimli bir dikim elde etmeyi sağlar.

3. Tarım ilaçlama:

Mesafe ölçme ekipmanı – ışık algılama ve mesafe ayarında kullanılanlar gibi ultrasonik yankı ve lazerler veya LiDAR yöntemi – bir drone’nun topografya ve coğrafya değiştikçe rakımı ayarlamasını ve böylece çarpışmaları önlemesini sağlar. Sonuç olarak, insansız hava araçları zemini tarayabilir ve doğru miktarda sıvı püskürtebilir, yerden mesafeyi değiştirebilir ve eşit kapsama için gerçek zamanlı olarak püskürtme yapabilir. Sonuç: Yeraltı sularına nüfuz eden kimyasalların miktarında azalma ile artan verimlilik. Aslında uzmanlar, Zirai dronlarla havadan püskürtmenin geleneksel makinelere göre beş kata kadar daha hızlı tamamlanabileceğini belirtiyor. Drone ile Tarımsal İlaçlama yurdumuzda da giderek yaygınlaşmaya başlayan bir teknoloji haline gelmekte.

4. Mahsul izleme:

Geniş tarlalar ve mahsul izlemedeki düşük verimlilik birlikte çiftçiliğin en büyük engelini oluşturur. İzleme zorlukları, riski ve saha bakım maliyetlerini artıran, giderek tahmin edilemeyen hava koşulları nedeniyle daha da şiddetleniyor. Daha önce, uydu görüntüleri en gelişmiş izleme biçimini sunuyordu. Ancak bazı dezavantajlar vardı. Görüntülerin önceden sipariş edilmesi gerekiyordu, günde yalnızca bir kez çekilebiliyordu ve kesin değildi. Dahası, hizmetler son derece maliyetliydi ve görüntülerin kalitesi genellikle belirli günlerde kötüleşiyordu. Günümüzde zaman serisi animasyonları, bir mahsulün kesin gelişimini gösterebilir ve üretim verimsizliklerini ortaya çıkararak daha iyi mahsul yönetimi sağlar.

5. Sulama:

Hiperspektral, multispektral veya termal sensörlere sahip drone’lar bir tarlanın hangi kısımlarının kuru olduğunu veya iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu belirleyebilir. Ek olarak, dronlar, mahsul büyüdükten sonra, mahsulün nispi yoğunluğunu ve sağlığını tanımlayan bitki örtüsü endeksinin hesaplanmasına izin verir ve mahsulün yaydığı ısı, enerji miktarı veya ısıyı gösterir.

Sonuç insansız hava araçlarının tarım sektöürnde kullanımı, yeni teknolojiler sayeseinde verim arttırıcı birçok fayda sağlamaya başlamıştır.

MR Havacılık Teknoloji RAVEN-TAR Zirai İHA Modelleri ile tarım alanından çiftçilerimize yeni kolaylıklar sunuyor. Daha verimli ve sağlıklı tarım ürünleri için insansız hava araçlarının sunduğu faydaları hep birlikte arttırmak bizim elimizde.

Eylül 2020

Tagler: Tarımda drone kullanımı, zirai drone, tarım drone, drone ile ilaçlama, insansız hava araçlarının tarımda kullanımı, havadan ilaçlama, tarımsal ilaçlama, herbisit kullanımı